Včelí peľ sú peľové zrná vyšších rastlín, ktoré sú zbierané, spracované a uložené včelami do buniek plástov, určených k výžive včelstva.
Kvitnúce rastliny tvoria k svojej reprodukcii v peľniciach kvetu samčie pohlavné bunky, teda peľové zrná (granum pollinis) vo veľkých množstvách. Súbor peľových zŕn je peľ.
Na jednej peľnici môže byť až 100 000 peľových zŕn a jedna rastlina vyprodukuje až 5 miliónov peľových zŕn.
Počas opelenia sa peľové zrná dostávajú na bliznu kvetudvoma spôsobmi:
- anorganickou cestou (opelenie vetrom, vodou),
- organickou cestou (prostredníctvom hmyzu, stavovcov).
Pred poškodením sú chránené odolným obalom. Priemerná veľkosť peľového zrna je 0,05 mm.
Menšie peľové zrná do 0,1 mm môže prenášať vietor, tie sú v ovzduší rizikové pre alergikov. Opelenie väčšími peľovými zrnami potom zabezpečujú živočíchy, predovšetkým včely.
Peľové zrná sa líšia:
- tvarom, ktorý je zväčša elipsovitý, no môže byť trojuholníkový, či hviezdicový,
- povrchom, ktorý je u anemogamných rastlín hladký, nelepkavý, a u entomogamných drsný, lepkavý,
- farbou, ktorá je zväčša žltá, ale môže byť aj biela, zelená, tmavá.
Tieto zrniečka sú veľmi vzácne. Kvitnúce rastliny produkujú peľové zrnka, ktoré včely zbierajú a formujú ich spolu s výlučkami svojich žliaz a nektáru do hrudiek, ktoré sa nazývajú peľové obnôžky. Do úľa ich potom prenášajú na zadnom páre nožičiek, kde ich vkladajú do buniek plástov. Tvar, farba a chuť sú pre každý druh rastliny rozdielne. Následne prebieha kvasenie, ktorým je peľ konzervovaný a pripravený na konzumáciu. Časť z neho sa necháva v úli ako potrava pre novú generáciu včiel, časť vyberá skúsený včelár pre nás ľudí.
Čo obsahuje peľové zrno?
Všetky základné látky, ktoré sú pre náš organizmus nevyhnutné: vitamíny, aminokyseliny, bielkoviny, tuky, uhľovodíky…
V peľových zrniečkach sa nachádza množstvo:
- Minerálnych látok, ako napríklad sodík, draslík, nikel, chróm, fosfor, zirkón, bór, zinok, olovo, kremík, hliník, mangán, horčík, meď, vápnik, železo…
- Mastných kyselína to kyselina linolová, linolénová, arachidonová – tie si ľudský organizmus nedokáže vyrobiť sám. (Pre zaujímavosť peľ obsahuje 5-7x viac aminokyselín než hovädzie mäso, vajíčka, či syry).
- Vitamínov,vitamíny typu B, vitamín C, H, E a A, karotén.